Bezazbesta šīferis

Latvijā slīpo jumtu ēkām, kas tika būvētas vai renovētas padomju gados, tika klāts galvenokārt Brocēnos ražotais “šīferis” jeb, pareizāk sakot, viļņlokšņu segums.

Tas bija universāls jumta segums, kas derēja visam – šķūnītim, privātmājai, daudzdzīvokļu namam un industriālajām ēkām.

Taču tam bija viens būtisks mīnuss – kā armējošā saistviela tajā tika izmantoti silikātu minerāli, saukti par azbestu. Šie minerāli sastāv no ļoti smalkiem āķveida pavedieniem, kas vecam azbesta jumta segumam atdalās brīvi vai arī nonāk gaisā, šo materiālu laužot vai zāģējot. Šie “āķīši” pa gaisu nonāk cilvēka plaušās, kur imūnsistēma tos cenšas iekapsulēt, savukārt daļa nonāk vēl dziļāk cilvēka organismā. Jebkurā gadījumā azbesta putekļi izraisa saslimšanas, no kurām nav iespējams izārstēties.

No 2001. gada 1. janvāra ir aizliegta azbestu saturošu materiālu tirdzniecība Latvijā.

Tagad, ražojot viļņlokšņu segumu, šie kristāliskie āķveida pavedieni ir aizstāti ar vienkāršu sintētisko šķiedru, kas nav kaitīga cilvēka veselībai.

Pieejamība

Mūsdienās bezazbesta šīferis ir pieejams dažādās krāsās, kā arī loksnes ir pieejamas dažādos garumos un pat ar dažādiem viļņu izmēriem. Loksnes, kas paredzētas privātmāju jumtiem, ir mazākas un ar nošķeltiem stūrīšiem – ērtākai montāžai. Lielās nekrāsotās loksnes vairāk piemērotas fermām, staļļiem un citām lielām ēkām.
Lai šis jumta segums būtu piemērots mūsdienu cilvēka estētiskajām prasībām, ražotāji piedāvā arī veidnī izlietas komplektējošās nosegdetaļas no šķiedrcementa, kas salīdzinājumā ar skārda nosegdaļām vizuāli veido labāku mājas jumta kopskatu.
Situācijā, kad vienkārši ir jānomaina vecais azbestu saturošais šīferis, taču līdzekļi ir ierobežoti, bezazbesta šīferis ir laba alternatīva, jo tas ir cementa bāzes materiāls ar līdzīgu svaru un vajadzīgo pamatni. Tas ir izturīgs un Latvijas klimatam piemērots materiāls, kā arī – veselībai pilnīgi drošs.

Nepieciešama konsultācija?

Tev ir jautājumi par savu objektu? Nepieciešami darbu aprēķini?